Justice League Filminde Göreceğimiz Green Lantern Corps Üyesi

Bir süre önce duyurulan bir haberde Kasım 2017’de çıkması beklenen Justice League filminde bir Green Lantern Corps üyesinin kilit rolde oynayacağı yönündeydi. Bunun en büyük önemi ise daha öncelerde yapılan açıklamalarda bu filmde Green Lantern‘ı göstermenin zor olacağı ve daha rol için birinin seçilmemiş oluşuydu. Maalesef ki hala rol için bir oyuncu seçilemedi. Son zamanlarda Armie Hammer‘ın rol için adı geçse de henüz hiçbir kesinlikten söz edemeyiz. Neyse ben zaten bu rol için dünyalı bir Green Lantern’ın görülme ihtimalini büyük bir fanı olarak çoktan yitirmiş bulunmaktayım. Ben en iyisi daha fazla uzatmadan asıl konumuz olan bu Green Lantern’ın kim olacağı konusunda analizlerimi yapıp teorilerimi sıkayım. Bu haber ilk ortaya atıldığında DC Comics Turkey‘de kimlerin olabileceğini yorumlarda konuşurken uzunca bir şekilde yazsam da sitemin ilk yazısını da hayranı olduğum kahraman ile ilgili yazayım dedim. Ama yazıyı copy+paste etmeden dahada genişleterek yazacağım. Ama önce bilmeyenler için Green Lantern nedir ona bir değinelim.

Green Lantern, Justice League'nin yedi kurucu üyesinden bir tanesidir ve DC Comics'in en popüler karakterlerinden birisidir. Gücünü taktığı güç yüzüğünden alır ve yüzüğü olmadan sıradan bir insandır. Yüzük kendisine hayal ettiği nesneleri (kılıç, silah, kalkan vb) yaratma, evrendeki bütün dilleri konuşabilme ve daha birçok ilginç yetenek vermektedir. Yüzük normal kullanımda dünya saatiyle 24 saatte bir şarj edilmesi gerekmektedir. Yüzük herkes tarafından kullanılamaz! Yüzük sahibi ölüme yaklaştığında "seç" komutu vererek yüzüğü yeni sahibini araması için gönderir ve yüzük kendi sahibini kendi seçer. Yüzük korkunun üstesinden gelebilecek iradesi yüksek kişileri seçer. Yüzüğü kullanacak kişinin iradesi ne kadar güçlüyse yüzük o kadar güçlüdür.  
Green Lantern aslında bir süper kahramanın ötesinde bir şeydir. Kısaca onlara yıldızlar arası kozmik polisler diyebiliriz. Çünkü tek bir tane Green Lantern yoktur. Evrenin her yerinde mevcut Green Lanternlar bulunur. Evrenin koruyucuları tüm evreni 3600 parçaya bölerek her bu parçalara sektör demiştir ve her sektöre bir Green Lantern atamışlardır. (2004 sonrası çizgi romanlarda her sektördeki Green Lantern sayısını ikiye çıkarmışlardır.) Green Lantern Corps, Evrenin Koruyucuları tarafından OA gezegeninden yönetilmektedir.  
Green Lanternlar yeminlerini ederek göreve başlarlar ve bundan sonraki her yüzük şarj edişlerinde yeminlerini tekrarlayarak şarj dolumu yaparlar. Bilinenin aksine her şarj ediş sırasında yeminlerini etmek zorunda değillerdir fakat yinede yeminlerini tekrarlayarak şarj ederler.

"En aydınlık günde, en karanlık gecede
Hiçbir kötülük gözümden kaçmayacak
Şeytani güce tapanların korkmasına izin ver,
Benim gücümden... Yeşil Fenerin Işığından" 

Abin Sur

Abin Sur

Dünyanında içinde bulunduğu 2814.Uzay Sektörü’nün ilk insan Yeşil Fener (Green Lantern) seçilmeden önce Yeşil Fenerliğini yapan fenerdi. Filmde görülmesi en olası fener Abin Sur diyebiliriz. Fakat bu durumda 2020’de çıkacak (birkaç gündür filmin çıkış tarihinin 2019’a çekildiğine dair söylentiler var.) olan Green Lantern Corps filminde birden fazla dünyalı fener göreceğimize dair bir algı ve beklenti içinde olduğumuzdan ötürü eğer hala Abin Sur ölmediyse henüz ilk dünyalı Yeşil Fener Hal Jordan’ın bir güç yüzüğüne sahip olmadığı anlamına gelir. Durum böyle olunca da çıkacak filmde birden fazla dünyalı fener görme olasılığımızın oldukça düşmesine sebep oluyor. Eğer filmde olur da Abin Sur’u gösterirlerse bu dedikleri “kilit rol” aklımda tek bir şekilde şekilleniyor: Bir flashback olarak Abin Sur’un ölümünü ve yüzüğünün yeni sahibini yani Hal Jordan’ı seçişini görebiliriz. Fakat ben böyle bir flashbacki Batman v Superman filminde bekliyordum. Çünkü Justice League filmi böyle bir cameo için çok geç olacakmış gibi geliyor. Bunun dışında oynayabileceği kilit rol aklıma ne yazık ki gelmiyor. Çünkü filmin dünyada geçeceğini de göz önünde bulundurursak çizgi romanlarda Abin Sur’un dünyada ölümü dışında kayda değer bir faaliyeti bulunmuyor.

Hal Jordan & John Stewart

Hal Jordan ve John Stewart

Abin Sur‘un halefi Hal Jordan veya onun alternatifi diyebileceğimiz üçüncü dünyalı yeşil fener olan John Stewart‘da filmde görülmesi olası fenerler arasında yer alıyor. Bizim birlikteki esas oğlanlarımız da diyeceğimiz bu iki fener birliğin en önemli ve sevilen fenerleri arasındalar. Kimi animasyonda Justice League’de Hal Jordan bulunurken kimisinde John Stewart yer aldı, kimisinde ise ikisi beraber yer aldılar. Aralarından benimde en sevdiğim olan Hal Jordan hayran fazlalığı üstünlüğüyle ikili arasında görülmesi en muhtemel karakter, hatta eninde sonunda zaten görülecek olan ana Green Lantern olacak kişi fakat yapılan açıklamada biraz daha spesifik olup “dünyalı” diye sınırlandırmadıkları için ben diğer fenerlerin görülmesi ihtimaline daha çok şans verme taraftarıyım. Öte yandan kendi filmlerinde ise en son ortaya çıkan ve daha önce animasyon/dizi/film yüzü görmemiş olan dünyalı fenerlerde dahil hepsini görmek isterim.

Tomar-Re

Tomar-Re

Görülmesi yüksek fenerlerden bir tanesi de dünyanında içinde bulunduğu 2814.sektöre komşu olan 2813.sektörün feneri Tomar. İnsan fenerlerin birlikteki yakın arkadaşlarından olan ve en bilindik fenerler arasında yer alan Tomar-Re 2011 yılında yapılan fakat başarı elde edemeyen Green Lantern filminde de yer almıştı. Tomar-Re’nin yanı sıra ihtimali çok düşükte olsa bu sektörün bir diğer feneri olan ve Tomar-Re’nin oğlu olan Tomar-Tu da var. Fakat oğlunun, babasının halefi olduğu ama nasıl olduğu tek başına başlıca bir yazı olabilme potansiyeline sahip olduğu için girmeyecek olsam da şunu söylemeliyim ki sadece bu durum için binlerce reddit teorisinin ortaya atılmasına sebep olabilecek cinsten cesur bir adım olur. Oynayabileceği kilit role gelirsek: Bahsettiğim Tomar-Re’nin yeşil fenerliğini yaptığı komşu sektörümüzün içindeki gezegenlerden bir tanesi de Supermanimiz canımız ciğerimiz kırmızı külotlu yarimizin memleketi olan Kripton Gezegeni! Yani her an gurbet ellerdeki Çelik Adam‘ı ziyarete gelebilir… Bunun yanı sıra bizim sektörümüzün feneri/fenerleri sektörel görevlerin dışında uzakta bir görevdeyse en yakındaki Yeşil Fener Birliği üyesi olarak yardıma gelebilir.

Sinestro

Sinestro

Yeşil Fenerlerin en büyüğü Korugar gezegeninden Thaal Sinestro! Jokersiz Batman, Lex Luthorsuz Superman olur mu? Tabi ki hayır. Peki Sinestrosuz Green Lantern (Hal Jordan) nasıl olsun o zaman? Kuruluş tarihi kimsenin hatırlamadığı kadar eski -sanki varoluştan beri görev başındalar- matematiğimin yetemeyeceği kadar küsürlü tarihlerden bu yana birlikte yüz binlerce fener görev aldı ama Sinestro unutulmayacak, Green Lantern Corps tarihinin ilk haini olarak anılacak… Tabi bunları bir kenara bırakırsak Sinestro bir zamanlar iyilerin tarafındaydı, ezeli rakibi ile aynı saftaydı. Hatta ve hatta onun yakın arkadaşı ve eğitmeniydi.

Birliğin en saygı duyulan üyelerinden olan biri olan Sinestro’nun filmlerde direk karşımıza kötü birisi olarak çıkarılması taraftarı değilim ben açıkçası. Çünkü villain olarak daha etkili görmek için öncesinde Hal Jordan ve Sinestro’nun dostluğunun işlenmesinden yanayım. Justice League filminde ise görebilmemizin olası sebepleri arasında dünyalı fenerlerden önce sektörü koruyan Abin Sur ile olan yakın arkadaşlığı sebebiyle 2814.sektöre birçok kez geldiği biliniyor. Bunun yanı sıra sektörün sonraki koruyucusu olan Hal Jordan’la da arkadaş olduğunu düşünürsek görülmesi en muhtemel kişiler arasına güçlü bir isim daha eklemiş oluyoruz. Hem uzun süredir hayranlar tarafından bu rol için Luke Evans yakıştırılıyordu. Yani eğer Evans’da bu role sıcak bakıyorsa rolün bir sahibi var diyebiliriz.

Kilowog

Kilowog

Birliğin en bilindik üyelerinden biri olmakla birlikte insan olmayan yeşil fenerler arasında muhtemelen en sevileni Kilowog’dur. Kilowog aynı zamanda birliğe katılan çaylakları eğitmekle görevli olan birliğin eğitim çavuşudur. Bunun yanı sıra Hal Jordan’ın en yakın arkadaşları arasında yer alır. Neden ve niye filmde yer alır bilmiyorum ama Kilowog’da benim için ihtimal dahilinde olduğu için pimini çekip bombayı buraya bırakıyorum. Kendisi iri yarı ve kaba bir abimiz gibi görünse de aslında çok ponçik bir abimizdir, tanısanız seversiniz.

Bir Yorum

  1. Ömür 1 Ocak 2017

Bir Yorum Bırak